Vidéktörténet 4. - Demográfia & Politika - Kihívások, korlátok, alkalmazkodási módok (2023)
ISBN: 9789634163800
A Demográfia & Politika. Kihívások, korlátok, alkalmazkodási módok címválasztással azt szerettük volna érzékeltetni, hogy az egyéni és a társadalmi létezés egyaránt függvényei a demográfiai adottságoknak és a mindenkori politikának. Sőt, miként a ránk maradt egykori népszámlálási források elemzése mutatja, az állam érdeklődését tükröző egykori statisztikai kategóriák, de akár a betegségek megnevezései is a mai napig nagyban meghatározzák, hogy milyen fogalmak mentén, hogyan gondolkodunk a letűnt társadalmakról. A Módszertanok című blokkban található elemzésekből Bonyhád, Nagyléta, a Derecskei járás és a Székelyföld szociodemográfiai viszonyai tárulnak fel, míg egy további írás egy Gyergyóremetén végzett interjús kutatás elméleti-módszertani problémáit osztja meg.
Tanulmányok rovatunkban, sorozatunk fórumjellegét hangsúlyozandó, olyan vidéktörténeti témák kaptak helyet, amelyek jelenleg is zajló történeti mélyfúrásokba engednek betekintést. A Muraközhöz, Ormánsághoz és a Homokhátsághoz kötődő kutatások mellett ilyen a századfordulós gazdasági elit vidékképét és a Rákosi-korszak nagyüzemi földhasználatát elemző írás is.
A Forrás rovatban két olyan beszédet teszünk közzé, amely a Német Szövetségi Köztársaság parlamentjében hangzott el 1960-ban, a kelet-németországi kollektivizálás befejező szakaszára adott reakcióként. E szövegek új támpontokat adhatnak az ezzel analóg lefolyású magyarországi kollektivizálás értelmezéséhez is.
Kötetünket könyvismertetések, bírálatok zárják, amelyek reményeink szerint nemcsak a tájékozódást könnyítik meg, de hozzájárulnak egyes társadalom-történeti kérdések megvitatásához is.
A szerkesztők