Lovrity Andrea, Csuszó Sándor, Kozma Géza: Érettségi témavázlatok - Történelem (2024-től érvényes követelmények) - középszint - MS-3324U (2023)
ISBN: 9789636978907
Könyvünk a középszintű érettségire készülőknek nyújt segítséget. Az adatokat, ismereteket a NAT2020-as kerettanterv és a 2024-től érvényes érettségi követelmények alapján gyűjtöttük össze és rendszereztük.
A kötet 73 téma vázlatát tartalmazza 7 témakörbe rendezve. A szövegek rövidek, a lényegre koncentrálnak.
A vázlatos forma előnyei:
- Az oldalképek jól tükrözik a kifejtés gondolatmenetét: jelzik a témán belüli altémákat, a hozzájuk kapcsolódó állításokat, az ezeket alátámasztó érveket, illetve magyarázó tényeket és a következtetéseket is.
- A gondolati egységekre felbontott szöveg könnyebben áttekinthető, ezért a tanulási nehézséggel küzdők is nagyon eredményesen használhatják a könyvet.
- A vázlatok kiemelik a lényeget, ezért érdemes a felkészülésben iránymutató kiindulásként használni.
- A korlátozott terjedelme miatt a vázlat alkalmas a tananyag vizsga előtti gyors átismétlésére is.
Minden szöveghez tartozik egy-egy színes, rendkívül jól követhető ábra, amely összefüggéseiben mutatja meg a téma kulcsszavait, vizuálisan segítve az anyag megértését, az ismeretek elmélyítését.
Minden téma az alapkövetelményként megjelölt fogalmak, személyek, topográfiai és kronológiai adatok felsorolásával zárul. Az adatok rövid magyarázatai megtalálhatók a témakör végén, a betűrendes adattárban. Mivel a fogalmak és topográfiai adatok a korszakban értelmezve jelennek meg, minden témakörhöz külön adattár készült.
A szövegek alkalmasak arra, hogy a diákok folyamatosan, akár már 9. osztálytól dolgozzanak vele: a vázlatok alapján gyakorolhatják a rövid és a hosszú esszék megírását az érettségin elvárt terjedelemben, vagy összeállíthatják maguknak a szóbeli témákat az iskolában megadott szempontok szerint. Az adattár segítségével ellenőrizhetik tárgyi ismereteik pontosságát.
A könyv egyedi kódot tartalmaz, így a diákok számára egyidejűleg elektronikus formában is elérhető, melyet digitális extrák (3D-s animációk, kép-, hang- és filmanyagok) egészítenek ki.