Kökönyei Gyöngyi: Titokzatos testi tüneteink (2014)
ISBN: 9786158007917
Sokan átélték már, hogy hosszabb-rövidebb ideig küzdöttek olyan testi panaszokkal, amelyek mögött nem állt konkrét betegség. Ilyenkor gyakran elhangzik a mondat: ,,Ennek biztosan lelki okai vannak!" Mára széles körben elterjedt a pszichoszomatizáció gondolata, Kökönyei Gyöngyi könyve e témában segít eligazodni.
A kötet egyik fő célja, hogy valós példákon keresztül nyújtson bepillantást a mindennapi, szubjektív panaszok hátterében fellelhető bonyolult folyamatokba. A címben szereplő titokzatos testi tünetek igazából azokra a gyakran előforduló panaszokra vonatkoznak, mint a fej- és hasfájás, szédülés, émelygés, fáradtság.
A testi és lelki folyamatok közti összefüggést senki nem kérdőjelezi meg: gondolataink, érzelmeink, személyiségünk, figyelmünk mind-mind befolyással vannak arra, hogy a testből érkező jelzések közül mit veszünk észre, illetve azoknak milyen jelentőséget tulajdonítunk. De az is igaz, hogy a bennünk zajló lelki folyamatok hatással vannak a testi működésünkre. A kölcsönhatás tekintetében két véglet figyelhető meg: az emberek egy csoportja tagadja a lélek befolyását, a másik csoport minden betegség mögött lelki folyamatokat vél felfedezni.
Dr. Kökönyei Gyöngyi könyvéből kiderül, hogy mindkét felfogásban van igazság, de a kétféle vélekedés közt bolyongva mindenképpen fontos bizonyosságot szerezni, első lépésként tehát forduljunk orvoshoz!
Olvashatunk arról, mit jelent, hogy egy panasz vagy egy betegség pszichoszomatikus, esetleg orvosilag megmagyarázhatatlan. Mi a különbség a hipochondria és a szomatizáció közt? Kiderül, vajon a nők vagy a férfiak ,,panaszkodnak"-e többet, és hogy miért aggódunk ennyit az egészségünk miatt. Manapság a stressz is kulcsszó, ha szorongásról, betegségekről beszélünk. Hogy mi történik stressz hatására a testben, illetve hogy baj-e, betegség-e a stressz, ez is kiderül a könyvet lapozgatva. De olvashatunk arról is, hogy a kultúránk hogyan befolyásolja a fájdalom élményét, illetve lehet-e szó ,,beképzelt" fájdalomról, ha orvosilag nem találnak semmilyen fizikai, szervi okot a háttérben. Külön fejezetek foglalkoznak a fejfájás típusaival, a has- és hátfájás lehetséges okaival, a fáradtsággal és egyebekkel, de még a menstruációhoz vagy éppen annak elmaradásához kapcsolódó tünetekkel is.
Több mint 70 téma kérdés-felelet formájában, amely áttekinti a pszichoszomatikus betegségek fajtáit és persze azt is, milyen, a háttérben meghúzódó lelki jelenségek válthatják ki azokat. Többek között az is kiderül, vannak-e szomatizációra különösen hajlamos emberek. A kötet az érdekes elméleti felvetések és ismeretek mellett hasznos gyakorlati tanácsokat is ad, így az is előfordulhat, hogy az olvasó ennek segítségével szabadul meg régóta gondot okozó ízületi problémáitól vagy éppen makacs felfájásától.
A test egészségét nagyban segítheti az egészséges gondolkodás, ehhez pedig jól jön, ha megbízható ismeretekre teszünk szert. Ebben segít a Mindennapi Pszichológia Kiskönyvtárában megjelent kötet.