Polónyi István: A felsőoktatás politikai gazdaságtana - Magyarország a 21. századi iskolázottsági és innovációs versenyben (2020)
ISBN: 9789636937836
A tudásgazdaság a gazdaság fejlődésének az a szakasza, amikor az iskolázottság, a kutatás és az innováció válik meghatározó hajtóerővé. Globális iskolázottsági és kutatási, innovációs verseny alakul ki, amelynek meghatározó szereplője és színtere a felsőoktatás. Magyarország mind az innovációs, mind a felsőoktatási iskolázottsági versenyben leszakadóban van. Ez a könyv ennek az okait elemzi, alapvetően a politikai gazdaságtan szemüvegén keresztül. Az elemzés íve az oktatás közgazdasági ideológiáinak és a felsőoktatás társadalmi illeszkedésének áttekintésétől, az oktatás és a gazdaság kapcsolatán, illetve a felsőoktatás egyéni és társadalmi hasznain, valamint a felsőoktatás politikai gazdaságtanának egyik leginkább tárgyalt alapkérdésén, a felsőoktatás finanszírozásán át, a hazai akadémiai szféra meglehetősen szerény innovációs és publikációs teljesítményének, valamint a hazai humánerőforrások helyzetének elemzéséig terjed. A befejezés néhány tanulságot fogalmaz meg az innovációs és iskolázottsági versenyben való leszakadásunk okairól és súlyos következményeiről.
A könyv látlelet a hazai felsőoktatásról, kutatásról és humánerőforrásokról. Nem szívderítő látlelet, lemaradásunk szomorú dokumentálása.
Címzettjei, remélt olvasói az oktatáskutatással és neveléstudománnyal foglalkozó szakembereken, doktoranduszokon és felsőoktatási hallgatókon kívül a szélesebb olvasóközönség, mindazok, akik a felsőoktatás működése, valamint a felsőoktatás-politika és a humánerőforrás-fejlődés "rejtelmei" iránt érdeklődnek.