Bugár-Mészáros Károly: Könyvtár-enteriőrművészet 1. (2024)
ISBN: 9789633494424
A kötet közel 30 éves építészmérnöki, építészettörténészi kutatás eredményeit mutatja be sok felfedezéssel és meglátással, 748 képpel és ábrával, a címben mutatott szakterületen, A kutatás műhelye, a Budapesti Műszaki Egyetem, Építészmérnöki Kara, Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke keretében működő posztgraduális Műemléki Szakmérnöki képzés, amely az Egyetem 6. és 7. évfolyamának felel meg. Ez a kötet egyetemi tankönyvként is használható, de a könyvtárosoknak és mindenki számára fontos lehet, aki a történeti magasműveltség helyszíneit látogatja.
A kötet a kezdetektől, azaz a fennmaradt görög és római könyvtárépületektől 1600-ig kíséri figyelemmel a tudományművelés helyszíneit. Sok felismerni való és eredeti funkciójában rangbahelyezve helyreállítandó és a nagyközönség számára szakszerűen bemutatandó helyszín szerepel a kötetben.
A hangsúlyosan, a középkori Magyarország értékeire koncentrál, ugyanakkor európai párhuzamokat és példákat is bemutat a kötet. A templomok és kolostorok falba mélyített könyvszekrényhelyeit azonosítja. Megismerhetjük a várak kicsi írókabinetjeiben folyó tudományos munkát, a várak és paloták studioloit a tudományos viták helyszíneit és végül a tudományos eszmecserék vacsoratermeit.
Izgalmas része a kötetnek, a középkori Magyarország kódexíró és miniatúrafestő műtermeinek beazonosítása és a bemutatásukra tett javaslat. Megmutatja a kötet a városi plébániatemplomok tornyaiban és oldalkarzatain, az iskolák tantermeinek helyszíneit, ahol a Hét Szabad Művészet, Grammatica, Rhetorica, Dialectica, Aritmetica, Geometria, Musica és Astronomia tantárgyakat tanították, ezreket felkészítve az egyetemi tanulmányaik megkezdésére.
Megmutatja a kötet, Mátyás király Pozsonyban, majd Budán működött egyetemének máig meglévő előadó- és könyvtártermeit. A szerző javaslatot tesz Mátyás király palotájában működött kancelláriája és fölötte a Korvina Könyvtár termeinek az eredeti helyszínén való visszaállítására.
A külföldi helyszínek közül, Urbino és Gubbio hercegének, két perspektíva intarziás berendezésű studioloját tanulmányozhatjuk. Branda Castiglioni bíboros és veszprémi püspök studiolojában, Visegrád, Esztergom, Buda és Pest freskóképét láthatjuk. Studiolót láthatunk Tarquinia palotájában. Korareneszánsz könyvtárterem látható Firenzében és Cesenaban. Ez utóbbiban megőrizték az olvasópultokat és az összes láncos kódexet, Ez a Malatesta könyvtár, Európa legértékesebb XV. századi könyvtára. Láthatjuk Sienában, a Pinturichio freskióival ékes Piccolomini könyvtárat. A mantovai hercegné titkos könyvtárába és studiolojában is megfordulunk. Látjuk Firenzében, a Medici Könyvtárat és számba vesszük az ott lévő Corvina köteteket, valamint Francesco Medici studiolojába is bejutunk. Belépünk Velencében a Libreria di San Marco termeibe és látjuk az ott lévő Corvinákat is. Végül Vatican, nagy és díszes könyvtártermeit látjuk, galériája falán Mátyás király könyvtárának freskóképével és ott találjuk a legszebb Corvinákat is.