Hamupogácsa - Mesekönyv az érzelmekről - Kártyacsomag-melléklettel! (2022)
ISBN: 9786155808586
12 népmese a világ minden tájáról!
12 kortárs magyar író meséje!
24 hangulatkártyával és játékötletekkel!
A kötet szerzői: Berg Judit, Dániel András, Gimesi Dóra, Kiss Judit Ágnes, Kollár Árpád, Lackfi János, Maksai Kinga, Mészöly Ágnes, Molnár Krisztina Rita, Somfai Anna, Szabó Imola Julianna, Várfalvy Emőke
„Mesékkel dolgozó szakemberként nap mint nap megtapasztalom a mesék összerendező, megnyugtató hatását. Az alkotó-fejlesztő meseterápia egyik célja ugyanis épp az, hogy konkrét segítséget nyújtson különféle élethelyzetekben, többek között például olyan nevelési szituációkban, amelyekkel gyakran találkozik szülő és pedagógus.”
Boldizsár Ildikó mesekutató, meseterapeuta, a Metamorphoses Meseterápiás Módszer kidolgozója
„A mesék lényege a mesélés maga, és egy egyszerűen felolvasott, elmesélt mese is csodákat tehet, segítheti a hallgatóját, olvasóját. A Hamupogácsa tanácsaival, útmutatóival, ötleteivel és kiegészítéseivel azonban még hatékonyabb lehet a mesélés, és a mesélésben rejlő érzelemfeldolgozás. A könyv többet rejt magában, mint egy egyszerű válogatás. A tudatos és célzott használatot segíti, hogy a füllentéshez és nagyotmondáshoz, az önbizalomhiányhoz, a társas helyzetekben jelentkező szorongáshoz, a klímaszorongáshoz, a kirekesztéshez és a veszteségtől való szorongáshoz kötődnek az egyes blokkok, melyek egyenként négy-négy mesét tartalmaznak: ezek közül kettő klasszikus népmese, kettő pedig kortárs magyar meseírók munkája. Olyan érzelmi szituációkhoz kapcsolódnak ezek az írások, melyekkel az óvodások, kisiskolások nagyon gyakran találkoznak, és amelyek újraélése, átbeszélése rendkívül hasznos lehet.
A feldolgozást segítik az egyes mesékhez kapcsolt kiegészítések: a Mesekulcs röviden összefoglalja, mi az adott mese kulcsproblémája, a Hangolódó olyan szituációs játékokat tartalmaz, mely ráhangolhat a meséről való gondolkodásra, a Beszélgessünk a meséhez kapcsolódó kérdéseket vet fel, a Játsszunk együtt játékleírásokat tartalmaz, az Ügyeskedjünk címszó alatt pedig recepteket, barkácsötleteket találunk, természetesen itt is az adott meséhez szorosan kapcsolódva. Nemcsak széleskörű válogatás így ez a kötet, hanem olyan ötletgyűjtemény, melynek segítségével ideig-óráig magunk is kicsit meseterapeutákká válhatunk. A mesékhez kapcsolódó kérdések, játékok, ötletek különösen hasznosak, hiszen kreativitást és izgalmat csempészhetnek a fáradt, monoton hétköznapokba is.
A könyv 24 gyönyörű hangulatkártyát is tartalmaz, melyek képek segítségével segítik a feldolgozást. A kártyák többféle módon használhatóak, erről a könyv végén olvashatunk részletesen, nagyon sokféle játékhoz (legyen az improvizációs, asszociációs vagy történetalkotó jellegű) kiindulási alapot.
A fenti ötletcsomagokkal sokáig benne maradhatunk az egyes mesék terében, át tudjuk őket beszélni, transzformálhatjuk őket játékká, kézműveskedéssé, hogy a korábban már említett problémákra megoldást találhassunk, nem pusztán intellektuálisan, hanem érzelmi megközelítéssel.”
Kolozsi Orsolya, Könyves Magazin