Balatoni József: Kamaszkór (2024)
ISBN: 9789634759560
Egyik nap érzelemcunami, a másikon apátia. Percről percre változó barátok és barátnők, divattrendek, amik egy hét múlva már cikinek minősülnek. Hatalmas célok, tervek, de a megvalósításukra már nem jut figyelem, kitartás, kedv.
Vagy épp mindezeknek az ellenkezője.
Min múlik, hogy milyen egy kamasz? Miként és hogyan befolyásolja őket a környezetük: a kortársaik és a felnőttek, a társadalmi trendek, a divatirányzatok, az influencerek? Lehet-e őket motiválni, és ha igen, hogyan?
Balatoni József, azaz Jocó bácsi, ahogyan szinte az egész ország ismeri, rengeteg kamaszt tanított, táboroztatott, a mai napig tart kamasztréningeket. Ismeri tehát ezeket a furcsa lényeket, kicsit talán ő maga is lázadó kamasz maradt. Tudja, hogy a látszat ellenére mennyire kell nekik a figyelem, a közösség szimpátiája, mennyire elmagányosodottak az alfa és a Z generáció tagjai, hogyan tépázta meg legszenzitívebb éveiket a Covid.
A Kamaszkór egy sokszínű használati útmutató kamaszokhoz, amely éppolyan sokféleképp világítja meg a kamaszok viselkedését, mint amilyen sokfélék ők maguk – és amilyenek mi, felnőttek is vagyunk, A különböző nézőpontok segítenek a kamaszokkal való együttműködés kialakításához, akár szülőként, akár tanárként vagy edzőként foglalkozunk velük, de ehhez először is emlékeznünk kell arra, hogy mi is voltunk ám kamaszok. Ha felidézzük akkori megéléseinket, rá fogunk döbbenni, hogy tulajdonképpen a mostani kamaszok is ugyanazt akarják, amit egykor mi, csak egy másmilyen világban kell boldogulniuk, és más eszközökkel, más úton szeretnék elérni a céljaikat, megvalósítani az álmaikat. Ha szerencsénk van, megérthetjük, de ha nem, akkor is elfogadhatjuk őket, és ami a legfontosabb: figyelhetünk rájuk, mert az mindennél többet ér.
BALATONI JÓZSEF, Jocó bácsi, a médiából ismert tetkós töritanár a Kamaszharc, az Osztályharc, a Tanulj szabadon, taníts szabadon!, az Önharckép és a Tanár vagyok! És? című kötetek után immár a hatodik könyvét adja közre.